Telefon

776 000 642

E-mail

masaze-dano@seznam.cz

Otevírací doba

po-pá 9-20h

Bolest zad jakoby se stala společným problémem provázející a znepříjemňující život nás všech. A skutečně, podle nárůstu počtu lidí postižených bolestí zad by se dalo s trochou nadsázky mluvit o další civilizační chorobě. Bolest zad totiž trápí více než 80% populace.
Už dávno to však není jen záležitost lidí středního věku a starších, kteří si na bolest zad stěžují nejvíce a kteří byli s výjimkami v minulosti prakticky jedinou skupinou s těmito potíži.
Překvapivých 75 % dětských pacientů trpících bolestí zad dokazuje, že tento typ zdravotních potíží se dnes nevyhýbá ani dětem.
Jedná se o dlouhodobý problém, jenž až varovným způsobem nabývá v posledních letech na významu a jemuž by se mělo věnovat daleko více pozornosti.

Bolesti zad předchází celá řada příčin a jevů. Běžná bolest zad je obvykle způsobena mechanickým poškozením, přílišnou námahou a špatným stereotypním držením těla, stejně jako nevhodnou obuví či podložkou při spánku. V případě vážnějších potíží se může jednat o různé poruchy kostěné páteře, meziobratlových plotének či svalů obepínajících samotnou páteř, zapříčiněné většinou úrazem nebo degenerativním procesem. Vrozené vady a deformity páteře, osteoporóza, onemocnění vnitřních orgánů nebo zcela přirozené opotřebení naší páteře stárnutím jsou také neopomenutelnými faktory. Problém může vycházet samozřejmě také z poruchy nervové soustavy a následně oblastních nervů, postiženy mohou být i svaly.

Je nutné si uvědomit, že bolest zad není z lékařského hlediska brána jako nemoc, ale spíše příznak nemoci či vedlejší projev jiných skrytých potíží, jež mohou být vážnější, než by se mohlo zdát.

Bolest zad je vždy dělena na akutní, tj. náhlou bolest, která však rychle odezní a není lékaři dále nijak specifikována. Pacient s chronickou bolestí trvající déle než tři měsíce je podroben mnoha testům kvůli vyloučení závažných komplikací a stanovení diagnózy. Zde už není dobré váhat a čekat, až bolest odezní, ale naopak co nejdříve vyhledat odborníka.

Už staří léčitelé a znalci léčebných technik věděli, že pokud není něco v těle v pořádku, pravděpodobně se to ukáže na bolesti zad a páteře. Proto je vhodné, aby lidé bolest zad jako ukazatel jiné poruchy nepodceňovali. Měli by mít také na paměti, že neléčené, zdánlivě obyčejné bolesti zad, mohou snadno přejít do chronické podoby a zanechat velké stopy na našem zdraví. Rozhodně není od věci se o naše záda lépe starat a nevystavovat je zbytečné zátěži. Tady platí více než kde jinde, že naše páteř nám to jednou oplatí.

 

 

Zdroj: www.bolest-zad.cz