Telefon

776 000 642

E-mail

masaze-dano@seznam.cz

Otevírací doba

po-pá 9-20h

Bolí Vás za krkem??
Bolí proto že svaly šíje přetěžujete (např. sezením u počítače), statickým zatížením vznikají spasmy svalů a při vážnějších potížích mohou vznikat další poškození nebo blokády obratlů…(více zde: uvolnění a cviky na krční páteř)

Proč máme ztuhlý a bolavý bolavý krk? O spasmech…

Klouby mezi lebkou a prvním krčním obratlem jsou ploché. Kloub mezi prvním (axisem) a druhým (čepovcem) krčním obratlem má v sobě osten, který vyrůstá z druhého obratle. Díky tomuto spojení můžeme otáčet hlavou tak, jak chceme. Mezi lebkou, prvním a druhým krčním obratlem není chrupavka, což je vynikající konstrukce, ale při tvorbě ztuhlých spasmů (zatuhnutí svalových vláken a stažení do křeče) ve svalech okolo může způsobit velké potíže.

Páteř (a to nejen ta krční) má při pohybu udržovat obratle stále nad sebou ve správné poloze. Pokud během pohybu dojde ke změně polohy obratle nebo ploténky, zatlačí hranou na okolní struktury (vazy, úpony svalů, v místě meziobratlového otvoru i nervové kořeny a jejich obaly). Ty na to mohou po opakovaném dráždění reagovat bolestivě. A navíc, při návratu zpět může dojít k jejich bolestivému uskřinutí.

Jestliže k takovému uskřinování dochází opakovaně (i jen částečné) jedná se o velmi bolestivou záležitost. Dojde k otoku drážděných struktur a k větší citlivosti na další dráždění. Tělo se proto brání svalovou křečí (spasmem) svalových skupin, které vyvolaly pohyb způsobující uskřinutí. Tím se sice zabrání dalšímu poškození, ale svalová křeč je sama o sobě bolestivá a navíc pokud již k uskřinutí došlo, brání spasmus jeho zrušení. Při dlouhodobém dráždění pak dochází navíc k rozvoji degenerativních změn.

Krční páteř: seznamte se prosím!

Krční páteř je tvořena 7 obratli (označeny C1–C7) vyznačujícími se nízkým tělem, postranními výběžky, otvory pro cévy a nervy. Specifický je trnový výběžek, který je na konci rozdvojený. Nejvýznamnější obratle krční páteře jsou atlas (nosič) a axis (čepovec). Atlas (označen C1) nemá trnový výběžek, v těle je velký otvor, má velké kloubní plošky. Axis (čepovec, označen C2) má 1 výběžek navíc (čep), původně byl čep tělem atlasu, společně zajišťují pohyb hlavy.

ATLAS – 1. krční obratel

První krční obratel se nazývá Atlas a umožňuje kývavé pohyby hlavy (předklony, záklony, úklony).

AXIS – 2. krční obratel

Druhý krční obratel se nazývá Axis (Čepovec) a umožňuje otáčivé pohyby hlavy (rotaci).

http://youtu.be/aDvbAvBLQuM