Telefon

776 000 642

E-mail

masaze-dano@seznam.cz

Otevírací doba

po-pá 9-20h

Bolest zad nebo přímo blokace páteře není pro dnešní uspěchanou dobu plné jednostranné zátěže ničím neobvyklým. Zablokovaná páteř je výsledkem dlouhodobé nevhodné zátěže a špatných návyků našeho života. Svou měrou k tomu samozřejmě přispívá stárnutí a opotřebování páteře, ale nepopiratelný podíl nese hlavně špatná péče a zacházení.

Když si uvědomíme z kolika obratlů, kloubů a blízkých nervů je složena naše páteř, nemůžeme se ani divit, že zablokovaná páteř je tak častým jevem. Je pro ni typické, že vzniká většinou náhle, po prudkém pohybu, přeležení, po velké fyzické námaze či úrazu. Postižený má omezený pohyb do stran a setrvává strnule v poloze, která je pro něj nejméně bolestivá.

Mezi nejběžnější blokace páteře se řadí již zmiňovaný akutní blok krční páteře a bederní páteře, tzv. lumbago. V obou případech je více než vhodné vyhledat neurologa, jenž předepíše léky na ztlumení velkých bolestí a pomocí potřebných vyšetření stanoví, že se opravdu jedná pouze o blokaci páteře. Posléze je na řadě fyzioterapeut, jenž co nejšetrněji odstraní všechny blokády a určí, která speciální cvičení vám s vaším problémem pomohou. Případ od případu je jiný a je třeba k rehabilitaci přistupovat opravdu zodpovědně.

Projevy ústřelu krční páteře:

  • náhlé strnutí šíjového svalstva a jednostranná bolest zasahující až k temenu hlavy a do ramen
  • vedlejšími projevy jsou například zvracení nebo závratě

Projevy bederního ústřelu:

  • únava a pociťování bolestivých míst na těle
  • trup v předklonu a lehkém vybočení do strany
  • neschopnost předklonu či narovnání

Zablokovaná páteř je způsobena i řadou dalších chronických blokád. Co se týče úseku krční páteře, můžeme zmínit tzv. chronický algický vertebrální krční syndrom, při němž nemocný pociťuje tupou bolest za krkem nebo až k lopatkám.
Tato blokace páteře je zaviněna jednak degenerativními změnami páteře a nedostatečně vyléčenými úrazy, jednak příliš vysokou fyzickou zátěží rukou.
Silné bolesti hlavy v týlu, temeni i na spáncích může mít na svědomí tzv. cervikokraniální syndrom, který je tvořen blokádami v horním úseku krční páteře.

Chronické blokace páteře v bederní krajině, tzv. lumbalgie, se vyskytují také a to dlouhodobým přetěžováním svalů a vazů. Projevují se svalovou nerovnováhou a tupou neustupující bolestí omezující člověka v normálním pohybu.

Zablokovaná páteř je skutečně nepříjemná záležitost. Mnohdy je způsobena vlivem stáří a nemocemi jako osteoporóza, skolióza a dalšími. Bez změny přístupu k problému se blokády stále vrací. Naprosto bezpodmínečná je prevence, předcházení těchto bolestivých stavů pohybovou aktivitou a správným držením těla při jakékoli činnosti.

 

 

Zdroj: www.bolest-zad.cz