Význam masáže:
Masáž představuje dobrou alternativu k odstranění následků našeho uspěchaného života, plného stresu s nedostatku pohybu, nebo jednostranným zatěžováním organizmu (vysedávání u počítače, za volantem auta, atd.).
JDETE NA MASÁŽ POPRVÉ? (více zde…)
Tento způsob života je často příčinou bolesti zad a hlavy, ztuhlosti pohybového aparátu, nervozity, nespavosti. Masáž přirozenou cestou řeší příčinu těchto potíží, bez dalšího zatěžování organizmu různými medikamenty proti bolestem, které pouze na chvilku utlumí bolest, ale neřeší její původ.
Hnětením – roztíráním, nebo třením, ale i chvěním a vytřásáním dochází k výraznému zlepšení prokrvení masírovaných oblastí, zlepšení mízního oběhu a tím masáž přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny a kyseliny mléčné, které vyvolávají únavu a celkově zatěžují organizmus, jsou častou příčinou bolestí, otoků, ale i se například podílejí na vzniku celulitidy. Masáží naopak dochází k okysličení buněk a zlepšení jejich činnosti a tím i k zvýšení výživy jak pokožky a podkožního vaziva, tak i svalů.
Masáž působí příznivě i na nervovou soustavu, proto se po masáži cítíme svěže, zbaveni stresu a napětí, jsme uvolněni„ jako by z nás spadl kámen”. Dlouhodobou a hlavně pravidelnou masáží pozitivně ovlivníme celkový stav organizmu, protože masáž představuje způsob jak nejen uvolnit záda, namožené a ztuhlé svaly, zlepšení stavu své pokožky, ale i způsob aby jste se stali celkově pevnější a pružnější.
Proč masáž?
Masáž má blahodárný účinek na většinu částí lidského těla, v první řadě na kůži, podkožní vazivo, lymfu, svalstvo, také na dýchací aparát, cévy i na některé vnitřní orgány a žlázy.
Historie masáže:
Masáž je starobylá metoda, využívaná k posílení organismu, k upevnění tělesného i duševního zdraví a osvěžení po fyzické či psychické námaze. Nejstarší písemné zmínky pochází ze starověkého Egypta a Číny. Ve starém Řecku se o masáži zmiňuje Homér, ale i Hippokrates znal účinky masáží při onemocnění kloubů a páteře, či při zmírnění svalových kontraktur.
Účinek masáže:
Kůže– pokrývá povrch celého těla a zprostředkovává styk s okolím. Jsou v ní umístěny nervová zakončení, potní a mazové žlázy. Masáží tedy vyloučíme z mazových žlázek tuk a kůži tím promastíme, zvýší se množství vyloučeného potu a zlepší se prokrvení a dojde k odplavení škodlivin.
Masáží se zvýší teplota těla o cca 1,5 °C, což má význam i pro teplotu svalstva.
Pravidelnou masáží se stává pokožka vláčnou, je pružnější a pevnější a nepodléhá tolik tvorbě vrásek.
Kosterní svalstvo– pravidelnou masáží dochází k odstranění únavných látek ( kyselina mléčná, kysličník uhličitý, kreatinin) a dochází k lepšímu prokrvení šlach a svalů. Při přechodu šlach na svaly se často objevují bolestivé zatvrdliny – což jsou místa většinou špatně prokrvená.
Tyto zatvrdliny snižují výkon svalů a proto jejich masáží přineseme velkou úlevu. Klouby- masáží zrychlíme krevní oběh, tím i příjem okysličené krve a dojde k vyplavení škodlivých látek, které se také v kloubech hromadí.
Mízní systém– míza odvádí odpadové látky, mikrobiální jedy a choroboplodné výpotky (nejvíce bývají postiženy dolní končetiny). Masáží napomáháme urychlit a ulehčit odplavení těchto látek a škodlivin.